Maksete tegemine - kuidas see käib?
Maksete tegemine krüptorahakeskkonnas on mõnevõrra erinev tavalisest pangamaksest. Kasutaja jaoks käib suur osa protsessist taustal, peidetuna.
Maksete tegemine toimub süsteemis järgnevalt:
- Raha omanik vormistab ja allkirjastab rahakoti vahendusel ja avaliku võtme infrastruktuuri kasutades tehingu.
- Iga tehing saadetakse töötlemiseks kõigile kaevandajatele ehk süsteemi ühendatud arvutitele.
- Tehingud koondatakse üheks plokiks ja kontrollitakse vastu avalikku raamatupidamisregistrit.
- Tehinguteploki kinnitamiseks hakkavad kõik süsteemi ühendatud arvutid lahendama matemaatilist probleemi, et leida tehinguplokkide kinnitus. Esimene, kes leiab õige lahenduse, saab vaevatasuks praeguses tsüklis 12,5 bitcoin’i.
- Lahenduse leidmisel saadetakse kinnitatud plokk kõigile kaevandajatele täiendavaks kontrollimiseks.
- Teised kaevandajad aktsepteerivad ploki, kui kõik selles sisalduvad tehingud on korrektsed ning kõnealuseid bitcoin’e ei ole kulutatud mujal.
- Kui üle 50% kaevandajatest on konkreetse ploki aktsepteerinud, nõustub kogu võrk, et tegemist on õige plokiga.
- Pärast aktsepteerimist hakatakse arvutama kõnealusele jadale järgnevat plokki, kasutades kogu infokogumit (ehk arvestades kõiki varasemalt bitcoin’idega tehtud tehinguid), mis on plokkide jadaga kaasa tulnud. Iga järgneva ploki lisandumist saab võtta kui maksetehingu täiendavat kinnitust.
Kui kontrollimisele saadetakse üheaegselt kaks plokki (võrdse pikkusega jada), hakkab kaevandaja kontrollima seda, mis jõudis temani esimesena, samas igaks juhuks salvestatakse ka paralleelne jada. Lõpuks loetakse õigeks jada, millele lisandub esimesena järgnev plokk ning milline on ka samas kõige pikem.
Makse kiirus on u 10 minutit ehk ploki kinnitamiseks vajamineva matemaatilise probleemi lahendamiseks kulunud aeg. Iga lisanduv plokk kinnitab makse veelkord üle ja makset pole võimalik enam tagasi kutsuda.
Kuna tehing loetakse piisava usaldusväärsusega kinnitatuks, kui see asub 6 ploki sügavusel, siis tagab 10 minuti reegel usaldusväärse kinnituse u 1 tunni jooksul. Samas võib tehingu osapool tehingut aktsepteerida ka pärast selle tehinguploki moodustamist, millesse konkreetne tehing kuulub, ja mitte oodata järgnevaid kinnitusi.
Samuti näeb algoritm ette, millised tehingud on kõrgema prioriteediga ja mis tuleb tehinguplokkidesse kaasata eelisjärjekorras. Näiteks on kõrgema prioriteediga suuremate summadega tehtavad tehingud ja tehingud bitcoin’idega, millega pole pikemat aega tehinguid tehtud. Väikesed, vahendustasuta tehingud võivad pikka aega tehinguplokkidesse lülitamist oodata. Lisaks on juurde lisatud reegel, mille alusel kaevandajad saavad valida tehingute prioriteete vastavalt tehingutasu suurusele.
Maksete tegemiseks on mõistlik valida endale wallet vastavalt kasutatavale platvormile.